Niniera un Ungura ezera atpūtas vietās, kurās novērojama zilaļģu savairošanās, veikta ūdens testēšana, kuras laikā vērtēti ūdens mikrobioloģiskie rādītāji. Abu ezeru paraugos e.coli un zarnu nūjiņu koncentrāciju rezultāti ir zemi, un ūdens kvalitāte pēc mikrobioloģiskajiem rādītājiem nav kritiska, taču atpūtas vietu apmeklētājiem ieteicams atturēties no peldēšanās šajās ūdenstilpēs.
Jo lielākā koncentrācijā zilaļģes savairojas, jo ūdens kļūst biezāks, duļķaināks, tā krāsa var kļūt izteikti zaļa, zilganzaļa, dzeltenīga vai dzeltenbrūna. Ūdens var pārklāties ar zilganzaļu plēvi un tam parādās neraksturīga smaka. Zilaļģēm atmirstot un sadaloties, krāsa kļūst neizteiksmīgāka, pelēkbrūna.
Zilaļģēm atmirstot, ūdenī var tikt izdalīti toksīni, kas peldētājiem var radīt ādas un gļotādu alerģiskās reakcijas un iekaisumu. Ja tiek novērotas minētās pazīmes, aicinām iedzīvotājus šādā ūdenī nepeldēties un īpaši parūpēties, lai šādā ūdenī nepeldas bērni. Tāpat nedrīkst pieļaut, ka mājdzīvnieki dzer ūdeni, kuros masveidā savairojušās zilaļģes – dzīvnieki ar ūdenī esošajiem toksīniem var saindēties un pat aiziet bojā!
Ūdens analīžu paraugu ņemšana veikta šī gada 16.augustā.
Saskaņā ar noslēgto deleģēšanas līgumu, Cēsu novada pašvaldības ūdenstilpju un upju apsaimniekošanu nodrošina "Gaujas ilgtspējīgas attīstības biedrība".
Peldvietu ūdens kvalitātes tūlītējas novērtēšanas robežlielumi ir norādīti 28.11.2017. MK noteikumu Nr. 692 "Peldvietas izveidošanas, uzturēšanas un ūdens kvalitātes pārvaldības kārtība" 8. pielikumā: Robežlielums rādītājam Zarnu enterokoki (KVV/100 ml) ir 300 un rādītājam Escherichia coli (KVV/100 ml) robežlielums ir 1000.
Cēsu novada Priekuļu apvienības pārvalde
Cēsu prospekts 5, Priekuļi, Priekuļu pagasts, Cēsu novads, LV-4126
priekuli@cesunovads.lv / 66954881
Ja esat saskārušies ar pašvaldības darbinieku koruptīvām darbībām,
celiet trauksmi vai ziņojiet KNAB pa informatīvo tālruni 80002070
Ja pamani kļūdu
un/vai neprecizitāti mājas lapā, lūdzu, informē mūs par to uz e-pastu vestule@cesis.lv